غربت امام زمان با تعارف حل نمی شود!

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله بهجت فرمودند:

با کمال دوستی ما نسبت به امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ظهور او نه به حرف بنده است و نه به حرف شما. به حضرت امیر ـ علیه السلام ـ هم پیشنهاد کردند با معاویه بساز، اگر بنا بود به حرف آن ها گوش کند، از همان اول گوش می کرد. به ایشان گفتند: (( با او بساز بعد که حکومت شما مسقر شد با او بجنگید. )) ولی حضرت به حرف آن ها گوش نکرد. خدا چه صبری داده به حضرت غایب ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ که هزار سال است می بیند بر سر مسلمان ها چه بلاهایی می آید و چه بلاهایی خود مسلمانان بر سر هم می آورند، و همه را تحمل می کند!

و هم ایشان فرمودند:

گفتند در حرم سید الشهداء ـ علیه السلام ـ شیخی را دیدند که نزد سیّد جلیلی[1] نشسته بود و او در باره ظهور امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ سخن می گفت. شیخ هم با ذهن خالی و بدون توجه گفت: بعضی منکِر هستند. ایشان فرمود: بله به خدا قسم خواهد آمد و از آن ها انتقام خواهد گرفت. شیخ گفت: آیا من ظهورش را درک می کنم؟ رگ های سیّد سرخ شد و فرمود:

(( إِن عَیَّشَکَ اللهُ. )) : اگر خدا عمرت دهد.

این که در زمان غیبت به خواندن دعای (( اللهم عرفنی نفسک... ))[2] سفارش شده است، ظاهرا سری دارد. هم چنین سفارش شده است که این دعا نیز خوانده شود:

 (( یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا رَحِیمُ یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَى دِینِکَ))[3]: یا الله! ای رحمت گستر! ای مهربان! ای زیر و رو کننده دل ها! دلم را بر دینت استوار بدار.

 


[1] - برخی از شاگردان آیت الله بهجت معتقدند آن سید، خود حضرت حجت ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ بوده است.

[2] - متن کامل دعا به نقل از اصول کافی چنین است:

اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی نَفْسَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَکَ لَمْ أَعْرِفْ نَبِیَّکَ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَکَ لَمْ أَعْرِفْ حُجَّتَکَ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی: خدایا! خود را به من بشناسان و الا پیامبرت را نخواهم شناخت؛ بار الاها! پیامبرت را به من معرفی کن و گر نه حجتت را نخواهم شناخت؛ الاهی! حجتت را به من بشناسان و الا گمراه خواهم شد. اصول کافی، ج1، ص337

[3] - این دعا، به دعای غریق معروف است. ر.ک. بحار الانوار، ج52، ص482

/ 2 نظر / 13 بازدید
ماشا

سلام دوست من. وبلاگت را خواندم و لذت بردم. به دیدارم بیا و وبلاگم را بخوان و نظرت را بنویس. منتظرت هستم. اگر با تبادل لینک موافقی خبرم کن.

باجنبه ها

باجنبه ها! با سلام خدمت دوست عزيزم، شما براي ثبت نام و حضور در جمع صميمي باجنبه ها دعوت شديد، لطفا با حضور خود ما را خوشحال نموده و مارا از وجود خود بهره مند فرماييد. انجمن باجنبه ها،مکاني براي تفريح و سرگرمي + فرهنگ و علم آموزي براي بازديد: www.forum.bajanbeha.ir براي ثبت نام: http://forum.bajanbeha.ir/register.php