مقام اهل بیت و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله بهجت ـ رحمه الله ـ فرمودند:

وای بر ما اگر هم دنیا و اهل آن از ما روگردان باشند، و هم امام زمان ـ عجّل الله تعالی فرجه الشریف ـ از ما رو گرداند و ما را قبول نداشته باشد.

اهل بیت ـ علیهم السلام ـ در باره مقامات خود فرموده اند:

نَحْنُ تَرَاجِمَةُ أَمْرِ اللَّهِ نَحْنُ قَوْمٌ مَعْصُومُونَ أَمَرَ اللَّهُ‏ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى بِطَاعَتِنَا وَ نَهَى عَنْ مَعْصِیَتِنَا نَحْنُ الْحُجَّةُ الْبَالِغَةُ عَلَى مَنْ دُونَ السَّمَاءِ وَ فَوْقَ الْأَرْض[1]:

ما گنجینه داران علم الهی، ما مترجم دستور خدا، ما افراد معصومی هستیم که خداوند ـ تبارک و تعالی ـ دستور داده است که همه از ما اطاعت کنند، و از نافرمانی ما خودداری کنند.ماییم حجت رسای خداوند بر تمام آن چه زیر آسمان و بالای زمین قرار دارد.

و نیز فرموده اند:

إنَّ اللهَ تَعالَی خَصَّنَا بِنَفسِهِ، أقَامَنَا مَقَامَهُ، جَعَلَ طَاعَتَنَا طَاعَتَهُ وَ مَعصِیَتَنَا مَعصِیَتَهُ.

خداوند متعال ما را به خود اختصاص داده و به جای خود نشانده، پیروی از ما را پیروی از خود، نافرمانی از ما را نافرمانی از خود قرار داده است.

وای بر کسی که این مقامات را برای اهل بیت ـ علیهم السلام ـ قائل نباشد! و وای بر کسی که این مقامات را برای آن ها بالذات بداند[2].


[1] - الکافی ج : 1 ص : 270

[2] - یعنی این که وای بر کسی که اهل بیت ـ علیهم السلام ـ را راجع به این مقام ها، مستقل و غیر وابسته به خدا بپندارد؛ چنین پنداری، شرک به خداست.

/ 0 نظر / 9 بازدید